Otázky a odpovědi

Jak je Cvokařské muzeum otevřeno?

Jak píšeme na titulní straně, muzeum je otevřeno každý den od jara do podzimu od slušné hodiny ranní do soumraku. V roce 2019 je přístupné od 23. března do 27. října. Přes zimu. tedy v době od 5. listopadu 2018 do 22. března 2019 - bude-li příhodné počasí - bude někdy nárazově otevřeno o sobotách a nedělích a pak každopádně během vánočních svátků. 

Mezi vchody do muzea je pro vaše pohodlí umístěn QR kód.

Většinu času hlídá Cvokařské muzeum fanynka muzea Fanynka.

Kolik se platí vstupné?

Vstup do muzea je zdarma.

Co v muzeu uvidím?

Muzeum tvoří dvě místnosti, přičemž obě mají samostatný vstup z ulice.

V menší místnosti je zachovalý veřtat, neboli cvokařská dílna, která vypadá, jako by z ní cvokaři před chvílí odešli od práce. V dílně je navíc umístěna vzorkovnice hřebíků a předměty, které cvokařské rodiny používaly na začátku 20. století. Expozici doplňují staré fotografie a pohlednice kdysi samostatné obce Starý Rožmitál.

Celkový pohled do veřtatu. Foto Jaroslav Kocourek

Cvokařská výheň a špalek.

K vidění je tu i zárodek jednou snad větší sbírky zajímavých ručně kovaných hřebů z různých zemí a období.

Dětem je věnována výstavka v okně veřtatu, v níž je umístěno stovka pohybujících se solárních figurek. S cvokařstvím sice nemá nic společného, ale děti od postaviček nedovedou odtrhnout oči.

V druhé, větší místnosti, jsou umístěny panely informující nejen o historii cvokařství ve Starém Rožmitále, ale také o životě v obci, podnebí, zvycích, nářečí atd. Turistům určitě pomůže názorná mapa obce a okolí i plánek farního hřbitova s označením hrobů významných osobností, jakou byl například skladatel Jakub Jan Ryba. Dva panely se každoročně aktualizují: V roce 2018 jsou věnovány obyvatelům Starého Rožmitálu..

Větší muzejní místnost. Foto: Jaroslav Kocourek

Uprostřed místnosti nelze přehlédnout botu, která je okována cvočky ručně vyráběnými mj. právě ve Starém Rožmitálu. Foto: Jaroslav Kocourek

 

V muzeu bohužel nemáme možnost promítat filmy. Něco přes minutu dlouhý film o ruční výrobě cvočků a šerek, si můžete však pustit na:

https://www.youtube.com/watch?v=ufypGd-LxuE

Kratičký dokumentární film byl vyroben za protektorátu. Cvokaři, zde nazýváni cvočkáři, byli sice při práci natáčeni ve Svaté Dobrotivé, ale stejně úsilovně pracovali i u nás.

Z filmu je patrné jakou frekvencí v cvokařově paži kmitalo kladivo. Návštěvníci našeho muzea ve Starém Rožmitále totiž dost často nevěřícně kroutí hlavou nad informací, že cvokař dal denně 40 tisíc ran kladivem. Nu, podívejte se sami.

Stejné šerky - vykované rovněž v 40. letech minulého století - jako jsou ukázány v závěru filmu, si můžete zadarmo jako suvenýr v našem muzeu vzít. Navíc si můžete bezplatně odnést i tzv. pifle, menší cvočky do podrážek, které jsou dokonce z doby 1. světové války.

Pro návštěvníky je také k dispozici přes 20 různých pohlednic, turistické razítko, dvě magnetky a joja. V muzeu si mohou sednout na verpánek a listovat si knihou Cvokaři. A nezapomeňte se zapsat do Pamětního sešitu.

Výběr pohlednic je vskutku ohromující.

Turistické razítko v muzeu.

Magnetka.

Z muzea si lze odnést potvrzení o jeho návštěvě.

Oblíbené trhací prospekty s turistickými informacemi a mapami jsou samozřejmě, stejně jako jiné prospekty o městě a okolí, zdarma

Toulavé samolepky Cvokařského muzea do Toulavého deníku Toulavé kamery lze zakoupit v Podbrdském muzeu ve městě Rožmitálu.

V Infocentru a Podbrdském muzeu na náměstí lze koupit i oblíbené turistické vizitky

Když panují vedra, mohou se návštěvníci zdarma osvěžit studeným čajem s čerstvou mátou

******

Česká pošta nám poskytla pro malé návštěvníky Cvokařského muzea menší množství brožurky s názvem Poznám známky, která děti seznamuje s poštovními známkami České republiky. A co navíc: Brožurka obsahuje pexeso – samozřejmě se známkami a také možnost navrhnout vlastní známku na téma Můj mazlíček nebo Ať se kola točí. Vítězný návrh vydá Česká pošta jako dopisnici s přítiskem a natištěnou známkou. Uzávěrka pro návrh vlastní poštovní známky je 16. července 2019:

 

********

Od 25. září do poloviny října 2017 se mohli návštěvníci muzea podepsat pod otevřený dopis majitelům rožmitálského zámku, který nechávají 20 let chátrat a pomalu se z něj stává ruina. Víc informací naleznete na http://www.staryrozmital.cz/kauza-rozmitalsky-zamek/

Jak se do muzea dostanu?

Pojedete-li autem či na kole po státní silnici I/18 směrem od Příbrami, dejte se u Rožmitálu na kruhovém objezdu vpravo, jedete-li po silnici I/19 od Březnice nebo od Spáleného Poříčí uvidíte rovněž před Rožmitálem šipky k muzeu. U bílého billboardu (směrem od kruhového objezdu) odbočte ke kostelu, kde hrával na varhany Jakub Jan Ryba, sjeďte ještě asi 200 metrů a jste před muzeem.

Pozor u navigací! Některé při zadání adresy muzea Alej Johanky z Rožmitálu 74 vás pošlou do města, odkud je ovšem průjezd alejí nemožný. Zadejte tedy název Cvokařská ulice a dojedete přímo do Starého Rožmitálu zcela jistě. Muzeum je hned před Cvokařskou ulicí za mostem přes říčku Vlčavu.

Budete-li už v Rožmitále pod Třemšínem, tak je to pěšky zcela jednoduché.

Z náměstí se vydáte Hofmeisterovou ulicí kolem zámku po hrázi Podzámeckého rybníka. Za hospodářským objektem, který budete mít na konci hráze u stavidel vpravo, se u památné lípy vydáte podél rybníka Alejí Johanky z Rožmitálu. Po pěti minutách dojdete do Starého Rožmitálu, kde na konci aleje, před mostem přes Vlčavu, je po pravé straně Cvokařské muzeum.

Anebo existuje ještě druhá možnost jak se z města ke Cvokařskému muzeu dostat, a to obytnou zástavbou Rybovou ulicí až k bývalé restauraci, za ní vlevo dolů přes most a jste na místě.

 

Když už pojedu do Rožmitálu, co mohu ještě vidět zajímavého ve městě a v okolí?

Ve městě neopomeňte navštívit Podbrdské muzeum http://www.podbrdskemuzeum.cz/ . Tak pěkné a rozsáhlé muzeum nemají ani mnohem větší města než je Rožmitál pod Třemšínem. Zámek bohužel vinou církve a amerického podnikatele chátrá a je nepřístupný. O osudu rožmitálského zámku píšeme podrobně v rubrice http://www.staryrozmital.cz/kauza-rozmitalsky-zamek/. Můžete však navštívit státní zámek v Březnici, který je vzdálen pouhých osm kilometrů.

Rožmitál je ideální na vycházky. Z náměstí je to kilometr na vrch Štěrbinu, kde je pomník na místě, kde spáchal sebevraždu Jakub Jan Ryba. Z náměstí je to rovněž jen jeden kilometr Alejí Johanky do Starého Rožmitálu, kde kromě Cvokařského muzea můžete navštívit hřbitov, na kterém je skladatel Ryba pochován, a farní kostel Povýšení sv. Kříže. V kostele jsou stále unikátní varhany, na kterých J.J. Ryba složil proslulou Českou mši vánoční Hej, mistře.

V létě je nejlepší koupání na přírodním koupališti ve městě nebo u Sobenského rybníka, podzim věnujte houbaření v okolních lesích. Zima je v Brdech předurčena běžkařům.

Že jsme zapomněli na jaro? Ale ne, to všude kvetou blatouchy, bubliny, fialky, divoké narcisy...a navíc, to se to dýchá! Rožmitál už měl být dávno vyhlášen klimatickými lázněmi! Tak čistý vzduch uprostřed brdských lesů a bez smrdících komínů blízko Prahy nebo Plzně nenajdete. Ne nadarmo si noví chalupáři, kteří se sem přistěhují z měst, stěžují několik týdnů na bolesti hlavy. Hlava je však nebolí ze starostí, ale z množství kyslíku!

Buďte tedy vítáni! A když dostanete hlad a žízeň, je Vám ve městě k dispozici Slávie, Zámecká hospoda, Romance, Sport bar, Pivnice Koruna, U Pavla, restaurace Stadion na koupališti atd. Ubytování najdete zde na webu vlevo na liště pod - jak jinak než - "Ubytování".

Kontakt

Cvokařské muzeum Alej Johanky z Rožmitálu 74
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
jindrich.jirasek@email.cz